Přehled učiva filosofe a etiky

 

Přehled učiva Filosofie a etiky

 

  1. Co je filosofe
  2. Filosofie z nejstarších dob – Indie, Čína, Sumer, Egypt - mýty
  3. Nejstarší řecká filosofie
  4. Vrchol řecké filosofie
  5. Helénské období, vznik křesťanství a středověká filosofie
  6. Nástup novověku a humanismus v roli rozumu v poznání
  7. Francouzské osvícenství, Immanuel Kant a německá klasická filosofie
  8. Směry druhé poloviny 19. století a jejich dopad ve dvacátém století
  9. Další pohledy na realitu a existenci, hermeneutika a postmoderna
  10. Světoví a čeští filosofové
  11. Praktické využití filosofie v životě – to již sice není v tématickém plánu, ale považuji to za nejdůležitější a nejzajímavější část filosofie, které se pokusíme věnovat co nejvíce.
  12. Etické problémy současného světa

Popovídáme si, pokud stihneme na témata: Odpovědnost, zdravý rozum, život, nezávislost, bohatství, chudoba, přátelství, přirozenost, štěstí, frustrace, úzkost, zklamání, handicap, zánik a smrt, touha, kultura, láska, bůh, víra, zlo... cokoli vás napadne.

Úvod do filosofie

 

Jednotná definice filosofie dodnes neexistuje. Vzniká množství filosofických koncepcí, názorů na různá témata, co je filosofie (materiální a formální předmět, cíl, metody, vztahy k ostatním vědám), jaké úkoly plní a jakou hodnotu (roli hraje v našem životě).

 

Ve výuce se budeme věnovat především začátkům filosofie, a to antické, čínské a indické. Dále skokem zmíníme filosofii renesanční a humanistickou – díla Machiaveliho a R. Bacona. Více se budeme věnovat filosofii současné a to od pol. 20. stol do současnosti. Otevřeme některá současná témata etiky, filosofie, politologie ve vztahu k historii a aktuální k naší době.

 

Filosofie vzniká tehdy, když člověk svými otázkami po smyslu, hodnotách a významu věcí přesahuje a problematizuje své každodenní zkušenosti (Jaká je podstata věci? Jak ji můžeme poznat? Jaký to má pro nás smysl? Co je za tím? )

 

Na počátku filosofického tázání stojí úžas, úsilí o poznání, pochybování, nejistota a úzkost. Filosofie hledá odpovědi na nejzákladnější otázky života (často otázkou začíná i končí, ale jasné odpovědi nedává)

 

Proč se tedy filosofii vůbec učit? Předně proto, abychom lépe rozuměli světu a jeho obrazům kolem sebe. Abychom se naučili používat kritické myšlení a nestali se bezduchými, na povel čekajícími bytostmi k nějakému činu. Narodili jsme se všichni jako občané nebo poddaní, kterým jsou přiznána práva a také povinnosti.

 

Bez filosofie se z nás stanou ovčané, mečící stádo, neschopné akce a rozhodnutí ani odhodlané nést za své činy důsledky. Někdo jiný by o nás rozhodoval. Věřili bychom nejvýše v osud a žili nevědomě v někým vymezených hranicích našeho bytí. Filosofie nám pomáhá vypnout „autopilota“ a vzít svůj život do svých rukou.

 

A ještě jeden postřeh. To, že se někdo naučí celé dějiny filosofie a své znalosti stvrdí doktorátem, ještě neznamená, že se stal moudrým.

 

 

Slovní definice filosofie

 

termín pochází z řeckých slov filein = milovat, sofiá = moudrost. Filosofie je tedy láska k moudrosti. Filosof je ten, kdo miluje a hledá moudrost, přítel moudrosti (poprvé toto slovo použil Pýthagorás, když rozjímal o tom, že moudrost je něčím božským a člověk ji nemůže vlastnit, pouze ji hledat, toužit po ní a milovat ji).

 

V antickém pojetí znamená moudrost:

 

vědění, rozumění (řec. Safés = zřejmý), spočinutí v pravdě (tj. moudrost teoretická)

nalezení správného způsobu života a dosažení blaženosti (tj. moudrost praktická)

 

Vědecká definice (věcná):

 

Klasická scholastická definice zní: „Filosofie je věda o všech věcech z jajích posledních příčin, získaná světlem přirozeného rozumu.“

 

Filosofie je autonomní – nezávislá věda (souhrn činností směřujících uspořádaným, systematickým a plánovitým způsobem k dosažení jistého, kontrolovatelného a sdělitelného poznání o něčem). Má svůj předmět materiální (čím se zabývá), předmět formální (hledisko, zorný úhel, aspekt zkoumání), cíl i metody.

 

Filosofie - o všech věcech: f. zkoumá veškerou skutečnost, vše co je.

 

Filosofie z posledních příčin:

f. hledá poslední nám přístupné příčiny bytí

a jsoucna (poznává řád),

nejhlubší důvody,

první principy a poslední smysl;

odhaluje, co je na zkoumaném předmětu podstatné

 

Světlem přirozeného rozumu: filosofie užívá jednině přirozené, poznávací schopnosti člověka, neodvolává se na mýty či náboženství, nepřesahuje náš vlastní přirozený rozum (na rozdíl od teologie, která vychází z nadpřirozeného zjevení). 

KONZULTAČNÍ HODINY

Od 15. září 2022

vždy v pondělí a úterý 

od 14.30 do 15.30

Platí do konce školního roku. 

Během průběhu distanční výuky jsou konzultace  

ve stejnou dobu jako při výuce prezenční.

JEŠTĚ BUDE DOPLNĚNO.

Pokud víte, že chcete přezkoušet, studijní průkazy, žákovské si  berte sebou.

  • Žádosti o přezkoušení, odevzdání referátů nebo doplňující testy mi oznamujte nejlépe tři dny předem. 
  • Pro dotazy na klasifikaci využívejte konzultačních hodin, nikoli dobu přestávky nebo během vyučování. 
  • V době distanční výuky lze domluvit společný čas formou žádosti přes SMS. Nezapomeňte se do sms podepsat a hned na zač. zprávy uvést vaši třídu pod zprávu.  
  • Další forma komunikace je chat aplikace: ______________.